DIY návod: Jak si ušít kolovou sukni?

Letní šatník prosí o doplnění zásob sukní!

My jeho přání plníme a dnes si společně ušijeme kolovou sukni, která sluší každé postavě a je jedno, zda máte míry modelky, nebo slovanské tvary. Delší varianta střihu kolové sukně krásně zamaskuje širší boky, větší stehna a zvýrazní pas

Na kolovou sukni jsme si vybrali látku s GOTS certifikátem jejíž proces je nejen šetrný k přírodě, ale zajišťuje i férové pracovní podmínky. Střih sukně se skládá pouze ze dvou dílů, kterými je samotná sukně a pásek, proto je ideální i pro naprosté začátečníky, kteří se šicím strojem pouze oťukávají.

Na sukni budeme potřebovat:

1,5 m - bavlněný úplet - my jsme zvolili petrolejový bavlněný úplet GOTS

0,3 m - nápletu (opět jsme sáhli po nápletu GOTS, který barevně ladí k bavlněnému úplet)

špendlíky, jehly, střihový papír, křída, nůžky, lepící vlizelinový proužek

Návod na ušití kolové sukně:

1. Nejprve si narýsujeme střih sukně, který bude podle vašich rozměrů a požadované délky.

2. Na poskládaný bavlněný úplet si položíme střih, obkreslíme a přidáme si 1 cm na šev v pase a na zahnutí spodního okraje sukně. Z nápletu si ustřihneme pásek, který bude mít 2x výšku konečného pásku

3. Náplet si složíme na polovinu a našpendlíme si ho lícem k líci sukně a celé sešijeme. Šít lze na speciálním šicím stroji, ale i na klasickém s použitím elastického stehu.

4. Na rub spodního okraje si nalepíme vlizelínový proužek pro zpevnění a zamezení nevzhledného točení spodního okraje.

5. Spodní okraj si začistíme, pomocí žehličky do rubu zahneme nechaný přídavek na šev a okraj ozdobně prošijeme.

Sukně je hotová a vidíte, žádná velká věda to nebyla. Pokud sukně padá v pase, nebo se bojíte, abyste ji cestou neztratily, stačí do pasu vložit gumu a sukně se ze svého místa ani nehne. Máte doma malou princeznu? Ušijte sukni i pro ni, roztočte se spolu v trávě a v momentu si budete připadat jako v zámecké zahradě. 

Kolová sukně není jen tak obyčejný kousek v šatníku, ale lze ji na sebe obléci na formální i neformální příležitosti. Stačí ji doplnit o krajové triko, body, k tomu sáčko z letní kostýmové látky a rázem můžete vyrazit na svatbu, letní párty, nebo narozeninovou oslavu. S klasickým bílým trikem z bavlněného úpletu bude z kolové sukně pohodlný kousek na běžné nošení.

DIY návod: Jak si ušít kolovou sukni?
Vytvořeno25.06.2021