Jaké lepicí tužení použít na různé druhy látek

Vytvořeno07.12.2023

Každý se při šití setkal s tím, že se látka ve švu krabatila, natahovala kam neměla, nebo ušitý kousek na nás divně visel, ale přitom jsme žádnou chybu při šití neudělali. Tomu všemu se dá zabránit.

Stačí vzít do ruky žehličku, lepicí výztuž a pustit se do podlepování problematických částí, jejich zpevnění a vytvarování. Poté se nám už nestane, že výstřih u halenky bude odstávat, límeček ležet, klopa na saku nebude držet tvar a v kabátu nebudeme vypadat, jako bychom právě zmokli.

Proč látky zpevňovat pomocí výztuže

Hlavním úkolem každé výztuhy je vyztužit a zpevnit, ale přitom se musí ponechat vlastnosti vyztuženého materiálu. Proto je důležité volit vždy vhodnou výztuž na daný materiál. Na jemné materiály sáhnout po výztuži s nižší gramáží, která u látky ponechá její jemnost a vzdušnost. Oproti tomu na kostýmové a vlněné materiály použít silnější výztuhy, která bude dobře držet tvar například klopy, límce nebo rozparku. Může se to zdát jako velká alchymie, ale není.

Několik rad na začátek:

  1. nikdy nepoužívejte páru!!!

  2. v průběhu nažehlování lepící vložky neměňte teplotu

  3. pokud se nedaří nažehlit – více přitlačte na žehličku a prodlužte dobu nažehlování

  4. žehlete přes navlhčený hadřík nebo pečící papír

  5. žehličku přikládat na lepicí výztuž

  6. po nažehlení nechte látku vychladnout na rovné ploše

  7. používejte výztuhu určenou na daný materiál, aby vyztužené místo nebylo příliš tuhé

Druhy lepicích výztuží

Pojďme se společně podívat na rozdíly mezi nažehlovacími vložkami a lepicími proužky, které jsou na eshopu v kategorie galanterie a na kamenných prodejnách.

Rašlovací podlepovací vložka

Rašlovací podlepovací vložka v černé a bílé barvě je netkanou textilií s vyšším podílem viskózy, která zajišťuje měkkost této univerzální vložky a je s jednostranně naneseným lepením. Pokud je potřeba, je možné na sebe podlepovací vložku vrstvit a tím získat větší pevnost. Je vhodná především pro celoplošnou fixaci předních dílů sak a kabátů, ale i na podlepení kapes, podsádek, náramenic, knoflíkových dírek a pásků.

Podlepený materiál rašlovací vložkou je možné prát maximálně na 40°C a nepoužívat sušičku, aby nedošlo k jejímu odlepení a poškození.

Vlizelín šedé a bílé barvy

Vlizelín s jednostranně bodově nebo plošně naneseným lepidlem v gramáži 24 g/m2 a 33 g/m2 patří mezi nejuniverzálnější výztuhy se širokým použitím, je měkkým a poddajným materiálem. Podlepovací vlizelínová vložka je vhodná na podlepení lehkých až středně těžkých materiálů, kapes, výstřihů, límců a manžet u halenek, nebo na podlepení krajů pro zpevnění při šití.

Látky podlepené vlizelínem je možné prát maximálně na teplotu 40°C, aby nedošlo k jejímu odlepení a při praní nedochází ke ztrátě na objemu tužení. Nedoporučujeme používat sušičku.

Lepicí tužení do pásku

Jak už název napovídá, jedná se o lepící tužení určené do pásku kalhot a sukní. Lepicí tužení je s jednostranně naneseným lepidlem a ušité oblečení je možné prát maximálně při 40°C, aby nedošlo k odlepení výztuže.

Tužení do páskuvyznačené sklady, které vedou k přesnému šití a složení pásku. Doporučujeme nejprve nažehlit výztuž na látku, poté pomocí naznačených čar složit a pásek přežehlit. Lépe se nám s páskem bude pracovat a zachováme si jeho přesný tvar.

Podlepovací vlizelínové pásky

Vlizelínové podlepovací pásky s jednostranně naneseným lepidlem jsou tenké a nepřidávají látce na objemu. Pásky jsou jemné a nemusíte se bát, že podlepené místo bude silnější a nevzhledně vyznačené. Při natažení musíme dávat pozor, aby nedošlo k jejich přetržení.

Lepící pásky jsou ideální na místa, kde potřebujeme zamezit pružnost látky, její vlnění a natahování při šití. Je skvělý pomocník při všívání zipu do jemných a pružných materiálů, všívání rukávů a našívání pásků s aplikacemi.

Oboustranně lepicí vlizelínové pásky

Oboustranně lepící páska je vhodná k elegantnímu zakončení spodních délek u sukní, kalhot, sak a kabátů. Po nalepení není potřeba prošívat okraje a váš výrobek bude vypadat jak luxusní kousek z drahého butiku.

Manipulace s oboustranně lepicí páskou je snadná. Nejprve položte lepící pásku na látku papírem nahoru a zažehlete ji pomocí žehličky. Po vychladnutí odstraňte papír a položte druhou stranu látky a přežehlete. Opět nechte na rovném místě zchladnout.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení