Rychlý návod na ušití jednodílných a dvojdílných plavek.

Vytvořeno20.06.2024

Léto je v plném proudu a vy stále hledáte ty dokonalé dvojdílné plavky, které vám padnou jako ulité? Pobíháte z jednoho obchodu do druhého, zkoušíte jedny plavky za druhými a pořád to není ono?

Máme pro vás fantastické řešení, které je jednoduché, rychlé a hlavně účinné. Pojďme si společně ušít vlastní dvojdílné plavky! Během chvilky si vytvoříme kousek, který vám bude barevně i stylově vyhovovat, a jako bonus bude to vaše vlastní dílo. Konečně můžete mít plavky, které jsou přesně podle vás. Už žádné příliš těsné nebo příliš volné plavky – jen ty, které vám padnou jako ulité. Takže co na to říkáte?

Pusťme se do toho a vytvořme si plavky snů. Je to jednodušší, než si myslíte, a výsledek bude stát za to! Připravte si látku, nitě a šicí stroj – jde se šít!

Jaký materiál je na plavky ideální?

Ideální látkou na plavky je samozřejmě pevnější plavkovina s leskem a nebo bez lesku. Lesk není jediný čím se plavkoviny od sebe mohou lišit. Důležitou vlastností je UV ochranný faktor UPF 50, který nepropustí k pokožce více než 98% slunečních paprsků a vyrovná se opalovacímu krému s faktorem 50.

Ochrana před sluníčkem je důležitá, ale nemusíme se bát ani funkčního úpletu, který při natažení neprosvítá, nemačká se, rychle schne a nevznikají na něm nežádoucí žmolky.

Na plavky budeme potřebovat:

0,6 m plavkoviny nebo pevnějšího funkčního úpletu

1 ks šicí nitě

1,2 m elastického proužku

A co je nejlepší? Máme pro vás připravené sety a vy nemusíte shánět látku, nit a ani střih, který je ve velikosti 32-54. V setu naleznete vše co potřebujete, abyste mohli začít šít. Veškeré sety naleznete v kategorii -Sety na plavky.

Postup ušití spodního dílu plavek:

 • Na plavkovinu si položíme veškeré díly, přidáme 0,8 cm na šev a vystřihneme. Středový díl si vystřihneme buď také z plavkoviny nebo z jemného úpletu.
 • Na sebe položíme přední a zadní díl lícem k líci a na bocích sešijeme. Společně s boky v jednom kroku sešijeme spodní část kalhotek.
 • Sešijeme pruh látky určený do pasu, který poté přeložíme na polovinu a všijeme do pasu spodního dílu plavek pomocí pružného stehu nebo overlocku. Pruh z plavkoviny je možné nahradit i pružnou gumu vhodnou na sportovní oblečení.
 • Středový díl si podél krátkých stran zahneme a všijeme do spodní části plavek.
 • Po obvodu nohaviček si z rubové strany přišijeme elastický proužek, který při šití lehce natahujeme. Kraj nohaviček zahneme do rubu a pomocí pružného stehu po obvodu prošijeme.

 

Postup ušití horního dílu plavek:

 • Na plavkovinu si položíme veškeré díly, přidáme 0,8 cm na švy a vystřihneme.
 • Sešijeme středový šev košíčku a připraveným kratším proužkem olemujeme vnitřní část košíčku. Pokud chceme košíčky dvojité, ustřihneme si díly košíčků 4x, sešité díly položíme rubem na rub a společně olemujeme.
 • Druhým delším pruhem látky olemujeme košíček z druhé strany a zbytek pruhu složíme a vytvoříme z něj ramínko.
 • Změříme si obvod pod prsy a ustřihneme si pruh látky s přidáním 0,8 cm na švy. Jeho délka bude 2/3 obvodu. Pruh látky je možné ustřihnout i ze široké gumy vhodné na sportovní oblečení.
 • Pruh látky nebo gumy si sešijeme pomocí pružného stehu.
 • Na horním okraji pruhu si naměříme umístění vrchních dílů plavek a umístění ramínek. Ramínka i vrchní díly plavek si položíme lícem k líci k pruhu a pružným stehem přišijeme. Otočíme do rubu a celý horní okraj zahneme a prošijeme pružným stehem.
 • Spodní okraj pruhu zahneme do rubu a prošijeme. Na spodní okraj pruhu v místě zadního dílu je možné našít pružným stehem elastický proužek, který jemně natahujeme a horní díl plavek bude lépe držet na místě.

Plavky jsou hotové a je nejvyšší čas sbalit je do tašky, přihodit k tomu opalovací krém, ručník a vyrazit směr nejbližší pláž.

Jednodílné plavky

Univerzální jednodílné plavky, které skryjí všechny nedostatky, si přejeme mít doma každá z nás. Ale když je zkoušíme v obchodě, zjistíme, že některé jsou moc dlouhé, jiné krátké, a některé nám odstávají tam, kde nemají. Najít dokonalé plavky je jako hledat jehlu v kupce sena! Ale my se nevzdáme!

Společně si ušijeme plavky, které nám padnou jako ulité. Nemusíme se bát, bude to jen pár švů a vystačíme si se šicím strojem s pružným stehem. Tak do toho, ať můžeme co nejdřív vyrazit k vodě a užít si léto naplno!

  

 

Na plavky budeme potřebovat:

1 m plavkoviny nebo silnějšího funkčního úpletu

1 ks šicí nitě do barvy

2,5 m elastický proužek

A co je nejlepší? Máme pro vás připravené sety a vy nemusíte shánět látku, nit a ani střih, který je ve velikosti 32-54. V setu naleznete vše co potřebujete, abyste mohli začít šít. Veškeré sety naleznete v kategorii -Sety na plavky.

Postup ušití plavek:

 • Nejprve si slepíme a vystřihneme velikost, kterou potřebujeme. Střih položíme na látku podle značek, přidáme 0,8 cm na švy a vystřihneme.
 • V prvním krku si sešijeme pružným stehem náramenice, poté boční díly a jako poslední si sešijeme spodní část plavek.
 • Do rubové strany spodní části plavek je možné našít středový díl z plavkoviny nebo jemného úpletu, který si na krajích zahneme a přišijeme.
 • V kraji po obvodu nohaviček z rubové strany si našijeme elastický proužek, který při šití lehce napínáme. Našít ho můžeme pomocí overlocku nebo pružného stehu. Kraj zahneme do rubu, schováme elastický proužek a v kraji opět prošijeme pružným stehem.
 • Stejným způsobem zahneme průramky a výstřih na předním a zadním díle.

Teď už stačí sbalit ručník do tašky, nezapomenout na opalovací krém a co nejrychleji vyrazit k vodě, ať léto může začít.

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení